Zielony Smok - logo witryny

Czy Bóg propagował astrologię?

A oto ten sam fragment w różnych tłumaczeniach:

BT

Rdz 1,14

A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstaną ciała niebieskie, świecące na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy, aby wyznaczały pory roku, dni i lata;

OH (Oryginał Hebrajski)

Rdz 1,14

I Bóg powiedział: “Niech się staną światła na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy i były znakami, a także wskazywały pory roku, dni i lata.”

Nie bardzo wiadomo co znaczyło słowo znaki. Wszystko wskazuje, że miało dwojakie znaczenie:

  • Znaki astrologiczne – astrologia i przepowiednie astrologiczne były bardzo ważne dla mieszkańców krain opisywanych w ST.
  • Znaki orientacyjne używane w nawigacji – Słońce, Księżyc, gwiazdy – do odczytywania położenia obserwatora, określania pory dnia, czy roku. To zastosowanie ciał niebieskich w ST było dopiero w powijakach, chociaż znajomość astronomii była bardzo rozwinięta, właśnie ze względu na potrzeby astrologii.

Czy Bóg myślał jedynie o zastosowaniach nawigacyjnych, czy zezwalał również na wykonywanie obliczeń astrologicznych i tworzenie horoskopów?

Fragmenty ST Sdz 5,20 oraz Hi 38,31-33 wskazują, że ludzie wierzyli, że gwiazdy wpływają na losy ludzkie.

O działaniach astrologów mówi również Izajasz Iz 47,13.

Dzięki umiejętnościom odczytywania układów planet Mędrcy mogli dowiedzieć się o narodzeniu Jezusa i trafić do miejsca jego narodzin Mt 2,1-12.

Nigdzie w BT nie ma zakazu uprawiania astrologii.

Pisałem ten fragment pewnego przypadkowego dnia, o pewnej przypadkowej porze. Jednak w tym momencie gwiazdy miały bardzo ciekawy układ. Czy poniższy układ to tylko przypadek?

Ryc. Dzisiejszy (szczególny?) układ planet i Księżyca w chwili zakończenia pisania tego fragmentu (rys. Jacek Piechota)

Czasopismo: Blog Zielonego Smoka

Artykuł: nr 32

Autor: Jacek Piechota