Apache Derby. Cechy
Apache Derby to nowoczesny RDMS czyli SZRBD (Relational Database Management System – System Zarządzania Relacyjną Bazą Danych) rozwijany przez Apache Software Foundation.
Apache Derby:
- Jest niezależna od systemu operacyjnego i całkowicie przenośna.
- Jest wieloplikowa – składa się z folderu o nazwie bazy, podfolderów i plików.
- Została w całości napisana w języku Java. Od wersji 10.15 jest zmodularyzowana i wymaga JDK 9+. Od wersji 10.16 wymaga JDK 17+. Użytkownik może tworzyć własne funkcje, procedury, typy danych, etc.
- Wypełnia standardy JDBC i SQL. Posiada wbudowany sterownik JDBC. Można z niej korzystać przy użyciu narzędzia skryptowego
ij
(wymaga znajomości narzędzia i SQL) albo z poziomu języka Java (wymaga znajomości SQL i Java). Narzędzieij
pozwala na uruchamianie skryptów zawartych w plikach *.sql. - Może być uruchamiana w każdym języku programowania, który potrafi uruchomić kod Java.
- Baza może być wbudowana w pojedynczą aplikację desktopową lub internetową (serwer www) albo dostępna za pośrednictwem dołączonego serwera sieciowego dla wielu aplikacji. Bazy można używać również z serwerami sieciowymi innymi niż dołączony.
- Jest transakcyjna.
- Może działać w środowiskach rozproszonych.
- Baza używa UTF-8 do zapisu rekordów. Komunikaty bazy są dostępne w wielu językach również po polsku (niestety) w stronie kodowej Cp-1250. Baza pozwala na dostosowanie sortowania słownikowego do potrzeb języka polskiego.
- Silnik bazy danej jest niewielki (ok. 3.5 MB).
- Jest szybka i wydajna. W większości sytuacji nie ustępuje innym bazom danych.
- Jest bezpieczna. Ma wbudowane zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa, które jednak wymagają odpowiedniej konfiguracji.
- Baza danych po spełnieniu pewnych, drobnych wymagań, w trybie tylko do odczytu może być umieszczana w plikach archiwów .jar albo zapisywana na płytkach CD albo DVD.
- Jest łatwa w użyciu.
- Kody są open source.
Wady:
- Typy CLOB, BLOB, XML, LONG VARCHAR oraz typy użytkownika nie mogą posiadać indeksów.
- Przy intensywnym używaniu indeksów na długich kolumnach może występować spowolnienie bazy danych
- W przypadku, gdy w systemie operacyjnym zabraknie pamięci może nastąpić awaria bazy danych, ale bez utraty danych.