Właśnie przeczytałem artykuł o problemie Google związanym z narzędziem ChatGPT.
Gdybym był Google to zwróciłbym uwagę na następujące zagadnienia:
1. Jakie są źródła informacji ChatGPT?
2. Gdy ktoś w wyszukiwarce kliknie i przejdzie na przykład na moją stronę to internauta dostaje (lub może znaleźć) pełną informację, o tym kto jest autorem, kto odpowiada za kod, etc. Nie ma problemów z prawami autorskimi, z ewentualnymi licencjami, etc. To jest system który uwiarygadnia mnie jako twórcę, tworzy markę, wpływa na sympatię użytkowników do mojej twórczości, etc. Osoby wchodzące na stronę ewentualnie klikają na reklamy, na których potencjalnie mogę zarabiać zarówno ja jak i Google.
Gdy otrzymuje się informację od ChatGPT, to otrzymuje się bełkot, zlepek informacji prawdopodobnie ukradzionej w internecie. Powstaje problem fake newsów i fałszowania informacji – złego użycia informacji dostarczonej przez mnie, za którą czuję się odpowiedzialny. Nie ma kogo ukarać. Nie ma kogo winić. Nie wiadomo kto jest autorem zlepka, kto ewentualnie ukradł informację, naruszył prawa autorskie czy licencyjne. Nie wiadomo, jakich źródeł użył do przygotowania żądanej informacji.
Może i nie będzie reklam, ale nikt na tym nie zarobi. A więc jak na swoje utrzymanie będzie zarabiać chatGPT? To bardzo istotne pytanie.
2. Ja osobiście nie zgadzam się, aby ChatGPT wchodził na moje strony i indeksował je. Nie zgadzam się, aby moje treści były anonimowo wykorzystywane, ku chwale nie mojej lecz bota. Google powinno dostarczyć twórcom stron informację jak zablokować dostęp ChatGPT i innych przestępczych narzędzi do moich stron na poziomie stron i na poziomie serwera. Sądzę, że każdy twórca stron ten dostęp zablokuje. Ja z pewnością tak.
3. To prawdopodobnie kolejne, podstępne narzędzie typu wirusów komputerowych do niszczenia i (celowego) wprowadzania ludzi w błąd.
Kto i w jaki sposób weryfikuje prawdziwość i rzetelność informacji preparowanej przez ChatGPT? Jej zgodność z obowiązującym prawem? Jej zgodność z zasadami i normami społecznymi? Jaka jest gwarancja, że za chwilę nie stanie się narzędziem politycznej dezinformacji czy narzędziem do wprowadzenia informacyjnego chaosu?
4. Jako twórca stron proponuję stworzenie listy botów, zawierającej informację, w jakim celu i dla kogo zbierają informację i mieć możliwość swobodnego i skutecznego zablokowania wejścia niektórych z nich na moją witrynę. Boty, które nie znajdą się na tej liście powinny być automatycznie blokowane na poziomie serwera.
5. Wyszukiwarka powinna wyszukiwać i prezentować informacje, a nie je preparować!

A ty, jeśli jesteś twórcą stron, czy zgadzasz się, żeby informacja, której jesteś autorem, była używana nie wiadomo kiedy, przez nie wiadomo kogo, do nie wiadomo jakich celów?