Zielony Smok - logo witryny
Komentarz do artykułu o kampanii uodporniania na manipulację.
A oto cytat z artykułu:

'Musimy poprawić system edukacji, albo pogodzić się ze wzrostem przestępczości’. Po obejrzeniu filmu badani rozpoznawali taki komunikat jako manipulację dwukrotnie częściej.
Dlaczego to manipulacja? Jest tam przymus (w słowie “musimy”), jest wykorzystywanie strachu (przed wzrostem przestępczości). Jest też fałszywa alternatywa. To przedstawienie tylko dwóch możliwości: (1) albo naprawimy system edukacji i przestępczość nie wzrośnie, albo (2) naprawimy go i nie wzrośnie.
W rzeczywistości możliwe jest też, że (3) naprawimy system edukacji i przestępczość mimo to wzrośnie. Oraz to, że (4) przestępczość nie wzrośnie, nawet jeśli nie naprawimy systemu edukacji. Możliwości są więc cztery. Bo jedno wcale nie musi mieć związku z drugim.

Mój komentarz

Tutaj rozszerzam mój komentarz umieszczony pierwotnie pod artykułem.
W przykładzie z edukacją nie wzięto w ogóle pod uwagę prawdopodobieństwa i tego, że prawdy często są statystyczne. Dwie pozostałe możliwości są bardzo mało prawdopodobne i nie powinny być brane pod uwagę. Ujemna korelacja edukacji z przestępczością jest udowodniona, ale lokalne współczynniki korelacji mogą zależeć od konkretnych okoliczności. Manipulacją jest to, że nie powiedziano, że zarówno na edukację jak i na przestępczość mają wpływ dziesiątki innych czynników i uwarunkowań, np. poziom życia w społeczeństwie, które mogą lokalnie osłabiać, a nawet odwracać korelację.
Manipulacją jest to, że terminy edukacja i przestępczość nie zostały zdefiniowane i każdy kto czyta może je rozumieć inaczej.
Manipulacją jest nazwanie różnicy symetrycznej (albo … albo …) alternatywą (… lub …).
Uodpornianie na manipulację jest manipulacją. Twierdzenie, że można się uodpornić na manipulację – jest manipulacją. Niezdefiniowanie słowa manipulacja też jest manipulacją.
Wciskanie wszędzie reklam jest manipulacją.
Twierdzenie, że G. potrafi odróżnić fake news i manipulację – jest manipulacją.
Manipulowanie manipulacją – jest manipulacją.
A może chcemy być manipulowani i chcemy wierzyć w fake news? Może świadomie dajemy sobą manipulować? Może chcemy, żeby manipulator wierzył, że my wierzymy w fake news? Czy G. w ogóle istnieje czy to tylko fake news? Śmieszne jest to, że prawdopodobnie największy manipulator Świata chce prowadzić takie kampanie. To chyba kolejna manipulacja zmanipulowanego manipulatora, który wierzy w fake news, że uodpornienie na manipulację nie uodporni ludzi na reklamy.
Czy to fake news czy nie? „Pozycjonowanie tej witryny w Internecie jest niezależne od treści, które są na niej umieszczone”. G. wie. Ja wiem. Ty też już wiesz?