Zielony Smok - logo witryny

Bóg wypędza ludzi z Raju

Rdz 3,21-23

22. Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki».
23. Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty.

Bóg wypędza ludzi z raju
Ryc. Bóg wyrzuca ludzi z Raju (rys. Maciej Krzywcki)

Komentarz:
Człowiek posiadłszy wiedzę o tym co dobre i złe stał się taki jak Bóg.

Bóg obawia się, że człowiek może – dzięki Szatanowi – poznać inne boskie tajemnice, a przede wszystkich sięgnąć po owoc drzewa życia i osiągnąć życie wieczne. Dlatego Bóg wyrzuca człowieka z Raju.

Jeżeli masz dziecko wyobraź sobie taką sytuację. Dzieci – ze względu na ich dobro – mają zakaz np. oglądania filmów dla dorosłych.

Dzieci – jak to dzieci – łamią zakaz – i np. oglądają film porno dla dorosłych. Zdobywają wiedzę o sprawach, o których lepiej byłoby, żeby jeszcze nie wiedzieli.

Jak ukarzesz swoje dzieci?

Większość ludzi ukarało by dziecko odebraniem kieszonkowego, zakazem wychodzenia na przyjemności: do rówieśników, na zabawę, czy do kina. W dzisiejszych czasach mógł by to być jakiś zakaz związany z Internetem czy telefonem komórkowym. Najbardziej okrutny z rodziców przyłożyłby parę klapsów lub pasem.

Gdyby dziecko poszło do spowiedzi, pewnie spowiednik (działający w imieniu Boga) kazał by odmówić parę zdrowasiek albo ‘Ojcze nasz’. I koniec.

Bóg okazuje się nadmiernie surowy. Wyrzuca człowieka z Raju – raz na zawsze. Bez prawa powrotu. Karze nie tylko winowajców, ale wszystkich ich potomków. Tylko dlatego aby zapobiec złamaniu innego zakazu, który ludzie mogli by złamać.

Każdy kto ma choć odrobinę poczucia sprawiedliwości widzi olbrzymią dysproporcję między winą i karą. Drobna, niemal śmieszna wina – i dożywotnia kara – ziemski ‘gułag’ z głodem, ciężką pracą, chorobami, klęskami żywiołowymi.

Bóg okazał się Potworem. I najgorsze jest to, że jest to Wszechmocny Potwór.

Człowiek posiadłszy wiedzę o tym co dobre i złe stał się taki jak Bóg. Było to złe więc został straszliwie ukarany. A może źle jest być takim jak Bóg – zbyt wcześnie?.

Cokolwiek byśmy nie powiedzieli to i tak nie ma to sensu. Bóg jest Wszechwiedny i Wszechmocny. Doskonale wiedział jakiego człowieka stworzył i stworzył dokładnie takiego jak chciał stworzyć. Doskonale wiedział, że człowiek złamie zakaz i że zostanie za to, za karę, wyrzucony z Raju.

To całe opowiadanie o Raju nie jest opisem pewnej historii, która się zdarzyła. Jest opisem PLANU zabawy w dobro i zło, w grzech i zbawienie, w grzeszenie i zbawianie, w cierpienie i nagrodę.

Jak okaże się później, Bóg jest jak piroman, który podpala, a potem pierwszy rusza na ratunek.

Czasopismo: Blog Zielonego Smoka

Artykuł: nr 86

Autor: Jacek Piechota