Zielony Smok - logo witryny

Próba gorzkiej wody

Gorzka woda

Próba gorzkiej wody
Ryc. Próba gorzkiej wody (rys. Maciej Krzywcki)

Przygotowanie

Gorzką wodę przygotowywano dodając do naczynia glinianego nieco świętej wody (wody oczyszczenia). Następnie kapłan z podłogi przybytku brał nieco pyłu i wrzucał do wody.

Użycie

Jeżeli mąż podejrzewał żonę o cudzołóstwo, przyprowadzał ją do kapłana, przynosił mąkę jako ofiarę posądzenia.

Rytuał był dość długi i skomplikowany (Lb 5,14-31). Kobieta piła wodę – jeśli była niewinna – nic jej nie było. Jeśli była winna – to puchło jej łono, a biodra wiotczały. Można się domyślać, że w przypadku udowodnienia winy – jeśli kobieta przeżyła – była kamienowana.

Cały mechanizm opierał się na psychologii. Psychologia opisuje mnóstwo przypadków, w których ludzie prymitywni i wierzący po przekroczeniu ograniczeń nałożonych przez tabu – umierali z powodu rozstroju funkcji fizjologicznych spowodowanych stresem.

Z pewnością tak było i tutaj. Kobiety tak silnie wierzyły w Boga, że poczucie winy i świadomość, że wina została wykryta i musi został ukarana – powodowały chorobę lub nawet śmierć.

Wiara – jak wiadomo – czyni nie tylko cuda.

Gdyby żona kapłana sprzątała dokładniej, to nie było by pyłu, a Izraelitkom wszystkie zdrady uchodziły by na sucho. 🙂

Czy Maria przechodziła próbę gorzkiej wody?

Imię Maria występuje również w wersji greckiej jako Mariam, a hebrajskiej jako Mara (co znaczy „gorycz” albo „smutek”), albo w wersji Mirjam (co znaczy „bunt”).

Próba gorzkiej wody określona jest jako mar jam. Czy imię Maria jest zniekształconą formą tego rytuału? Czy Maria przechodziła próbę gorzkiej wody? Czy Józef nie oddalił Marii właśnie dlatego, że przeszła pozytywnie tę próbę?

Czasopismo: Blog Zielonego Smoka

Artykuł: nr 105

Autor: Jacek Piechota