Szatan – Boży prokurator
W ST o szatanie wspomina się zaledwie trzy razy. Wszystkie te wzmianki dotyczą czasów powygnaniowych tj. okresu po 538 p.n.e.
Członek Bożej świty (orszaku)
Szatan jest członkiem Bożego orszaku (Hi 1,6-11)
Boży prokurator
Szatan jest przeciwnikiem Boga. Jego zadaniem – w czasie sądzenia ludzi przez Boga – jest przedstawienie win i grzechów osoby stojącej przed Bożym Sądem.
Jest więc przeciwnikiem w sensie procesowym – jest boskim prokuratorem. Nie jest więc wrogiem ani Boga ani ludzi (Za 3,1-2).
Wróg Izraela?
Jeżeli porównamy (2 Sm 24,1) z (1 Krn 21,1) zobaczymy, że we wcześniejszej Księdze przyczyną sprawczą jest Bóg. W późniejszej Księdze dokonano zafałszowania na niekorzyść Szatana. Ta zmiana mogła oczywiście zostać wprowadzona przez kopistów w czasach Jezusa lub później, gdy wszystko co złe usiłowano zrzucić na Szatana.
Inne znaczenia
W oryginale hebrajskim Biblii słowo 'szatan’ używane jest nieco częściej:
- W znaczeniu czasownikowym 'sprzeciwiać się jako nieprzyjaciel’
- w znaczeniu rzeczownikowym 'przeciwnik’ w odniesieniu do człowieka, który jest przeciwnikiem innego człowieka np. Dawid w stosunku do Filistynów
Konkluzja
Szatan nie jest wcieleniem zła.
Szatan nie jest wrogiem Boga
Wąż z Księgi Rodzaju nigdzie nie jest utożsamiony z Szatanem.
Szatan jest cenionym członkiem Bożego orszaku.
Szatan jest wyżej w hierarchii od zwykłych aniołów. Rozmawia z Bogiem, a nawet się z nim zakłada. Takie przywileje nie były dostępne dla żadnego anioła. Szatan z pewnością należał do Siedmiu Aniołów, którzy mogli stawać bezpośrednio przed Bogiem.
Czasopismo: Blog Zielonego Smoka
Artykuł: nr 125
Autor: Jacek Piechota