Trąby jerychońskie
Istniało wiele teorii próbujących wyjaśnić działanie trąb i gremialnego okrzyku ludu na mury Jerycha
Jerycho jest jednym z nastarszych miast. Było bez przerwy zasiedlone przez ludzi przez parę tysiącleci. Jerycho miało mury, ale jak wszystkie mury mogło mieć słabsze i mniej zabezpieczone miejsca.
Budowa podkopu
Podczas oblężenia oblegający mogli próbować po cichu wykopać podkop – dźwięk trąb i odgłos kroków maszerującego wojska i kapłanów mógł zagłuszać prace przy tunelu. Gdy tunel był gotowy uderzenie fali dźwiękowej mogło spowodować efektowne obsunięcie się muru nad podkopem i utworzyć wyłom w murze, przez który oblegający dostali się do miasta.
Tunele na ogół były stemplowane. W podkopie rozpalano ogień używając np. tłuszczu zwierząt. Pale spalały się. Mur się zawalał. Oblegający wkraczali do miasta. Być może odcinek, który zawalił się był wcześniej podpalony bez wiedzy ludu.
Rezonans
Izraelici mieli swoich szpiegów. Nierządnica Rachab mogła im powiedzieć o słabszych miejscach muru. Rezonans miarowych kroków kapłanów, a potem chóralny okrzyk mogły spowodować obsunięcie się muru właśnie w tym słabszym miejscu – o którym już wiedzieli kapłani.
Wstrząs tektoniczny
Teren jest aktywny sejsmicznie. Pierwszy wstrząs spowodował zahamowanie przepływu wód w Jordanie. Być może osłabił również mury Jerycha. Wstrząs wtórny, który nastąpił kilka dni później dokończył dzieła. Mury zawaliły się podobnie jak wiele domów. Powstały pożary od ognia, który wydostał się spod kontroli ludzi. Izraelici wkroczyli bez przeszkód do miasta. Przekaz Księgi Jozuego potwierdza tę wersję, gdyż mówi o rozpadnięciu się murów na całej długości.
Konkluzje
Prawdopodobnie cała historia jest wyssana z palca. Wykopaliska archeologiczne poświadczają zniszczenie murów Jerycha i dachów budynków przez wstrząs tektoniczny i powstałe w ten sposób pożary, ale ponad 100 lat wcześniej. Gdy Jozue dotarł z ludem do Jerycha – były tam tylko ruiny.
Czasopismo: Blog Zielonego Smoka
Artykuł: nr 116
Autor: Jacek Piechota